bebek Ağustos 24

OYUNCAĞIN BEBEĞİN GELİŞİMİNE ETKİSİ

Dokunarak nesneleri tanımaya çalışma bebeklerin geldikleri dünyada yabancılıklarını gidermede, çevrelerini tanımada ve öğrenmede en çok kullandıkları yöntemdir. Gördükleri bir elleriyle dokunmak istemeleri, ağızlarına götürmek istemeleri en çok yaptıkları şeyler. Elleri bebekliğin ilk dönemlerinde sürekli hareketlidir. Bu da dokunma hissinin çok fazla olduğunun bir göstergesi sayılabilir. Bu hissin fazla olduğu bu dönemlerde bebeğimizin öğrenmesini hızlandırabilir, zeka ve öğrenme kabiliyetini arttırabiliriz. Bu iş içinde oyuncakları hem eğlence hem eğitici olarak kullanılabilir.
Bebeğimizin arabanın tekerleri üzerinde daha kolay ilerletilebildiğini kendinin keşfetmesi bile onun için çok büyük bir gelişimdir. Bir cismi yuvarlak delikten değil de kare delikten geçtiğini öğrenmesi o yaşlarda zeka seviyesini ve beyinsel gelişimini iyi yönde etkileyecek ve ileriki yaşlarında daha zor şeyleri daha kolay öğrenmesinde yardımcı olacaktır. Her yaş grubu için faydalı oyuncaklar değişmektedir. 6-7 aylık bir bebek için elinde tutabileceği yumuşak diş kaşıyıcı ve ya zil ve benzeri oyuncaklar, 8-12 aylık bir bebek için düştüğünde kırılmayan, ses çıkaran renkli toplar, yürümeye başladığı dönemde itme ve çekme ile gidebilen tekerlekli hayvanlar, otomobiller seçilebilecek güzel oyuncaklardır.

Bebeğimizin önüne oyuncakları yığıp gitmemeli, aldığımız oyuncakta bebeğimize oynayabilmesi için yardımcı ve rehber olmalıyız. Çocuğumuzun ilk ve hayatı boyunca en önemli öğretmeni anne babası, ebeveynleridir. Çocuğumuz ile oyunlar oynamalı, onun oyuncak bardağından olmayan çayı içmeli, doktorculuk oyununda hastası olmalıyız. Aile işlerinde anne babalık insanı en zor görevlerden de olsa bebeğin ile çocuğun ile geçirdiğin vakit, yaptığın işler kadar da güzel anlar hayatımızda çok nadirdir. Aile içindeki mutluluğu anne baba ve çocuklar olarak birlikte yaşamak mutluluğu, huzuru kat kat arttırmaktadır.Oyunlar, oyuncaklar çocukların öğrenme gelişimini etkilediği gibi kişilik gelişimini kendine olan güveni ve irade gelişimi gibi birçok yararı vardır. Yavrularımıza yaş gruplarına göre oyuncaklar almalı ve onlarla birlikte oyunlar oynamalı vakit geçirmeliyiz. Unutmayalım ki bizim için çok kolay ve basit olan bir şey bebeğimiz ve çocuğumuz için zor ve karmaşık gelebilir. Onlara bu gelişim süreçlerinde yardımcı olalım. Onlar bizlerin geleceği ve emanetimiz unutmayalım.

Sağlıcakla kalın…

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz