gebe Ağustos 24

NORMAL DOĞUM MU, SEZARYEN Mİ?

Doğumun nasıl olacağı en çok anne adaylarını ne yazık ki çok yersiz olarak endişelendiren bir konudur. Elbette istisnai durumlar hariçtir. Fakat her şey normal ilerleyen bir hamilelikte normal doğum mu, sezaryen mi diye düşünmek anneyi gereksiz bir sıkıntıya düşürmektedir.

Hepimiz biliyoruz ki gelişmiş ülkelerde böyle sorular gündeme gelmez, doğumun nasıl olacağına doktor karar verir. Fakat bizim ülkemizde işler değişiyor. Önceden kaynaklanan eksik doğumhane koşulları, şehir efsanesine dönüşmüş acı verici doğum anıları belki de anne adaylarını haklı olarak korkutuyor. Doğum yapmak insanüstü bir çaba gerektirecek sanıyorlar.
Normal doğum deyince aklınıza başıboş bırakılmış doğum gelmesin. Aksine günümüzde her şeyin yolunda gitmesi için hazırlanmış tam teçhizat doğumhaneler var. Ve şunu unutmayın ki normal doğumda olan riskler kadar sezaryenle doğumda riskler bulunuyor. En ufak bir göz ameliyatında bile risk bulunuyor. O yüzden öncelikle ya bir şey olursa korkusunu bir kenara bırakın. Doktorunuz her an acil müdahale için hazır bulunacaktır.
Normal doğum sezaryene göre bazı konularda daha avantajlıdır. Sezaryende birkaç gün ağrı güçlü ağrı kesicilerle ağrıları bastırmaya çalışırken normal doğumdan hemen sonra ayağa kalkabilirsiniz. Normal doğumdan sonra bebeğinizi anında kucağınıza alıp emzirebilirsiniz. Fakat çoğu zaman sezaryenle doğum yapan anneler bebeğinin ilk dakikalarına şahit olamıyor ve ömür boyu suçlu hissediyor.
Tabi ki normal doğum diyerek kestirip atmak doğru olmaz. Bazı tıbbi zorunluluklar sezaryenle doğumu mecbur kılabilir. Durum böyle olunca ise en doğrusu anne ve bebeği riske atmada direkt olarak sezaryene almak oluyor.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz