gebe Ağustos 24

DOĞUM KORKUSU VE BAŞ ETME YOLLARI

Doğum korkusu genellikle ilk bebeğini kucağına alacak ya da ilk doğumunda bazı aksilikler yaşayan ve ikinci kez anne olacak gebelerde görülüyor. Çoğu zaman doktor ya da tecrübeli diğer anneler konuşarak, doğru bir şekilde bilgilendirerek bu korkunun yenilmesine yardımcı oluyor. Ancak nadir durumlarda anne o kadar fazla korku ve endişeye kapılıyor ki, durum kendisine ve bebeğe zarar vermekle bile sonuçlanabiliyor. Zaten sezaryene yönelimin büyük sebeplerinden biri de bu doğum korkusudur.

Doğum korkusuna neden olan başlıca sebep yanlış kişilerden doğru bilgi almaya çalışmaktır. Bu yanlış kişiler başına gelen olayları abartılı dille anlatan ya da gerçekten zor bir doğum geçiren arkadaşlar ve aile bireylerdir. Doğum anını onlardan dinlediğinizde elbette bir takım endişeleriniz olacaktır. Tabi ki istisnai durumlarda sıkıntılı gecen bir doğum yaşanabilir. Bu her zaman muhtemeldir fakat sorunsuz ilerleyen bir gebelikte ya da doğum anı için doktorunuz tarafından belirtilen riskler olmadığı sürece korku ve endişeye kapılmanıza hiç gerek yok.
Doğum süreci için şöyle düşünün; eğer bu olay felaket derecede, dayanılması imkânsız sancılar çektirseydi birden fazla doğum yapan kadın olur muydu? Korkularınız yersiz ve gereksiz diyemeyiz. Elbette insan ilk defa yaşayacağı deneyim hakkında bir takım endişeler duyabilir. Mühim olan bu korku ve endişeyle başa çıkmaktır.
Doğum korkusunu yenmek için öncelikle doktorunuzla konuşun. Doğum sırasında neler yasayacağınızı öğrenin, ona endişelerinizden bahsedin. Daha sonra başarılı doğum yapmış ve aklı başında arkadaşlarınızdan ya da akrabalarınızdan fikir alın. Ayrıca unutmayın ki her doğum farklıdır. Doğumda sıkıntı yaratan bebek değil diğer faktörlerdir. Örneğin kilolu bir hamilelik geçiren kadın zayıf bir hamilelik geçiren kadına göre biraz fazla zorlanabilir. Doğum sırasında kendinizi bırakmayın. Siz doktorunuza ne kadar yardımcı olursanız o da size o kadar yardımcı olabilir. Korku ve çığlık bebeğin rahim yolunda ilerlemesini güçleştirir. O yüzden sakin olun. Sorunsuz bir doğum, başladıktan en fazla yarım saat içinde bitecektir.
Aklınızda olan tüm kötü düşünceleri arkanızda bırakın. Hiç bir acı, hiç bir sancı sonsuz değildir. Doğumdan sonra yavrunuzu kucağınıza alacağınız anı hayal edin. Uzun süren bir yolculuktan sonra evine, kucağınıza ulaşan yavrunuzu korkuyla karşılamayın. Unutmayın doğum yapmak için kahraman olmaya gerek yok, kendinize ve bebeğinize güvenin.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz