anne-baba Ağustos 24

ÇOCUKLARINIZI DIŞ KÖTÜLERDEN KORUMAK İÇIN

Öncelikle insanlar bir birine güvenmeli, bu toplum için çok önemlidir. Yani çocuklara "senin her tanımadığın herkes seni kandırır" mantığı çok yanlıştır. Gelecekte çocuğun diğer insanlara karşı ön yargılı olmasına neden olur. Bu yüzden çocuklara yabancılara karşı koruyucu olmalıyız fakat ön yargı oluşturacak söylemlerde de bulunmamalıyız. Yabancılara karşı farkındalıkları 10 lu yaşlara geldiklerinde iyi derecede artacaktır. Bu yaşa kadar çocukları koruma gözetmek ebeveylerin görevidir. Zaten küçük yaşlarda yalnız başlarına uzaklara gitmeleri kaza,kaybolma gibi tehlikeleri başlarına getirebilir. Ama avrupa gibi toplumun bireyselleşerek dağıldığı toplumlarda daha farklı olabilir çünkü kendine zararı dokunmayan bir olaya müdahil olma gibi toplumu yapıcı davranışlar çok azalmıştır. Fakat bizim kültürümüzde muhafazakarlık ve İslami ahlak söz konusu olduğu için yanlışa müdahale etmek toplumumuzda iyi bir davranış olarak yer edinmiştir. Kültürel yozlaşma ülkemizde artmış olsa da hala bir çok iyi vatandaşlarımız ihtiyaç duyulduğunda yardım elini uzatmaktadır. Bu yüzden ülkemizi bu gibi konularda diğer ülkeler ile yargılamak yanlış olur. Ama tedbir olarak çocuğumuza nasihatta bulunup, zor bir durumda ne yapması gerektiğini söylemek çok doğru bir harekettir. Bunlardan biri de çocuğunuza çığlık atmayı öğretmek,kendi numaranız ve 155' i ezberletmek olabilir.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz