bebek Ağustos 24

ÇOCUKLARIN BESLENMESİNDE DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

ÇOCUKLARIN BESLENMESİNDE DOĞRULAR VE YANLIŞLAR
Doğru beslenme çocuk gelişimindeki en önemli unsur. 0-5 yaş arasındaki çocuklarda beslenme konusunda bilinmesi gereken önemli noktaları Universal Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük anlattı.

Bebeğin yeterince anne sütü aldığı nasıl anlaşılır?

İlk 6 ayda bebekler yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğe tokluk hissi vererek emme gereksinimini azaltır ve anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. Bebeğin yeterince anne sütü aldığı, günde 6-7 kez bezini ıslatması ve haftada en az 150 gr. tartı alması ile anlaşılır.

Anne sütü dışında su verilmeli midir?

İster hastalık durumu olsun ister hava çok sıcak olsun dört aydan önce bebeğinize anne sütü dışında su ya da başka sıvıların (meyve suyu, bitkisel çaylar gibi) verilmesine ihtiyaç yoktur.

Anne sütü yetersiz olduğunda ne yapılmalıdır?

Bebeklere 1 yaşından önce inek sütü önerilmez. Anne sütünün verilemediği ya da yetersiz kaldığı durumlarda anne sütü örnek alınarak hazırlanan formül mamalar kullanılır. İnek sütünün yararlı olduğu düşüncesinden yola çıkan annelerin bakış açısı; özellikle 6-24 ay bebeklik döneminde yoğunlaşan ve Türkiye’de her iki bebekten birinde görülen demir eksikliğinin başlıca nedenini oluşturuyor.

Ne zaman ek gıdalara başlamak gerekir?

Bebek 6 aylık olunca ek besinlere başlanması gerekir. Bu dönemde beslenme listesine anne sütünün yanında meyve püreleri, sebze çorbası, yoğurt gibi besinler eklenir. En geç 2 yaşında annenin uygun olduğu zamanda çocuk anne sütünden kesilmelidir.

Önemli tavsiyeler

• Çocuk 13-14 aylık olunca kaşık kullanmasına izin verilmeli ve desteklenmelidir.

• Kuru yemişler kolayca nefes borusuna kaçıp boğulmalara neden olabileceği için 3 yaşına kadar verilmemelidir.

• Çocuklar yemeğin suyu ile değil kendisi ile beslenmelidir. Özellikle zayıf ve iştahsız çocukların beslenmesinde et ve kemik suyu çok yaygın kullanılıyor. Kırmızı ve beyaz etin besin değeri çok yüksektir, ancak haşlama sırasında etin içerdiği besin öğeleri et suyuna geçmez. Bu nedenle et suyunun besleyici bir özelliği yoktur.

• Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesinde anne babanın tutarlılığı ve ona iyi örnek olması şarttır. Okul öncesi dönemde çocuğa yeme konusunda ısrarlı davranmak çocuk ile aile arasında zıtlaşmalara ve savaşa dönüşmesine neden olur.

• Okul öncesi dönemde çocuklarda tek taraflı beslenme çok yaygındır. Çocuğun beslenmesinde besin çeşitliliği sağlanmalıdır. Çocuk zorlanmadan değişik yemek çeşitlerine alıştırılmalı ve bu konuda anne babalar örnek olmalıdır. Bu davranış ileri yaşlara uzanan doğru yemek seçme alışkanlığı edinilmesine çalışılmalıdır.

• Çocukları sofrada yeni tatlar denediğinde destekleyin ve övün. Yiyeceklerinde fazla miktarda yağ, tuz ve sentetik katkı maddesi içermemesine dikkat edin.

• Çocukların şekerli içecekler, meyve suları tüketmesi, sürekli atıştırması, aşırı yağlı fast food gıdaların tüketimi kilo alımını hızlandıracaktır.

• Çocuklara çay, kahve, kola verilmesi içindeki uyarıcı maddeler nedeniyle onları sinirli yapar, doğrusu bu tür içeceklerin çocuklara hiç verilmemesidir.

• Çocuk uzun süre aç bırakılmamalıdır. Bu daha sonra ki öğünde çok yemesine, dengesiz beslenmeye ve gereğinden fazla kalori alarak şişmanlamasına neden olacaktır.

• Şeker, şekerli besinler, çikolata, börek, pasta gibi yüksek enerjili besinler kontrollü verilmeli çocuğun gereksiz kalori almasına engel olunmalıdır. Aynı zamanda yemek aralarında çocuğa şekerli besinler vermek, iştahını kapatarak yetersiz beslenmesine yol açar.

• Günlük beslenme programında doygunluk sağlayacak lifli besinler (meyveler, sebzeler, yağsız salatalar gibi) mutlaka yer almalıdır.

• Çocuğu oyalamak için yiyecekler kullanılmamalı. Bu durum büyüdüğünde dikkat gerektiren her aşamada, atıştırmalık yiyecekler aramasına neden olacaktır.

Çocuklarda sağlıklı beslenmenin sağlanması ve devamı için beslenme öğeleri

Vücudun enerji kaynağı olan ekmek ve unlu, nişastalı gıdalar günde en az 6 porsiyon yenmelidir. (1 porsiyon=5-6 yemek kaşığı pilav, makarna=1 dilim ekmek)

Demirin en iyi kaynağı olan et ürünleri ve kuru baklagillerden en az iki porsiyon bulunmalıdır.(1 porsiyon et=2 köfte= 3-4 yemek kaşığı kuru baklagiller)

Her gün en az 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Bu besinler kemik gelişimi için çok önemli olan kalsiyum kaynağıdır. (2 kibrit kutusu peynir= 1 bardak sütteki kalsiyum)

Vitamin açısından zengin sebze ve meyvelerden günde 3-4 porsiyon verilmelidir. Bu besinler aynı zamanda, kalsiyum ve demir emilimine de yardımcı olurlar. Meyvelerin kabuklu verilmesi kabızlık sorununu çözer (1 porsiyon sebze=5-6 yemek kaşığı sebze yemeği, 1 porsiyon meyve =1 orta boy meyve =3/4su bardağı meyve suyu).

Kaynak:anneysen.com

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz