cocuk Ağustos 24

ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE, OBEZİTE

Her 5 çocuktan 1’inin şişman veya obez olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, sağlıklı beslenme konusunda aileleri uyardı, “Çocuklar tehdit altında. Çocukların anne ve babalarından daha kısa ömürlü olma ihtimali korkutucu” dedi.


“İyi Yaşam ve Sağlıklı Beslenmenin İpuçları” konulu bir seminere katılan Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, her 5 çocuktan 1’inin fazla kilolu ya da obez olduğunu söyledi. Hatalı beslenme alışkanlıkları konusunda bilgi veren Koçak, Türkiye’de son yıllarda kilo ve obezite probleminin arttığına dikkat çekti, “Çocuklukta kilolu olanların yüzde 30’u yetişkinlikte obez oluyor. Obez çocukların damar yaşı daha yüksek. Günde 3 saatten fazla TV seyreden çocuğun kilolu olma ihtimali diğerlerinden yüzde 45 fazla. Aile ile yemek yiyen çocuklar daha az yağlı besleniyor ve obez olma ihtimalleri daha düşük” tespitinde bulundu.
Şişmanlık nedenleri arasında genetik faktörleri, enerji alımı ve harcamasındaki dengesizliği, fiziksel aktivite yetersizliğini, yemek alışkanlıklarını ve hormonal bozuklukları sayan Koçak, ailelere şu uyarılarda bulundu: “Yemeği ödül veya ceza olarak kullanmak tatmin algısını etkileyebiliyor. Anne – babanın mükemmellik beklentisi, beslenme konusunda çocuğu kontrolsüz hale getirebilir.”
ÇOCUKLARIN YARISINDA DEMİR EKSİKLİĞİ VAR
Koçak, yanlış beslenme nedeniyle çocukların çok ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirterek diyet yapma yaşının 9-11 aralığına indiğine, ergenliğe giriş yaşının da düştüğüne, özellikle kız çocuklarında yeme bozukluğunun gizli ilerleyebildiğine işaret etti. Demir eksikliğine de dikkat çeken Koçak, “Okul çağı çocukların yarısında demir eksikliği var. Çocuklarda demir eksikliğinin belirtileri, yorgunluk, uyku hali, dikkat toplayamama. Aileler bu belirtilere dikkat etmeli. Demir eksikliğine karşı çocuklar, kırmızı et, pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı ve C vitamini içeren yiyecekler tüketmeli” diye konuştu. www.cocukgelisimi.net
GAZLI İÇECEK VE SÜT UYARISI
Çocuklara günde 45 miligramdan fazla kafein önerilmediğini belirten Koçak, bunun da 43 gram çikolata ya da 355 miligram gazlı içeceğe karşılık geldiğini söyledi. “Günde 3 bardak sütten fazlası da şişmanlığı tetikleyebilir” diyen Koçak, kahvaltı yapan çocukların daha sağlıklı ve okulda daha başarılı akademik performans sergilediklerinin de altını çizdi.
Koçak’ın daha iyi bir yaşam kalitesi için şu önerilerde bulundu: “Sadece aldığınız kalori miktarına odaklanmayın. Günlük yaşam aktivitenizi arttırın. Beslenmenizde denge ve çeşitliliği önemseyin. Hiçbir besinin tek başına mucizevî bir özelliğe sahip olmadığı gibi, suçlu da olmadığını hatırlayın.”

Kaynak:cocukgelisimi.net

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz