anne-baba Ağustos 24

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMA YOLLARI

Bebeğinizi kucağınıza aldınız ve tamamen size muhtaç minik bir bedenle karşı karşıyasınız. Eğer bir problem yoksa onun için yapabileceğiz en güzel ve en faydalı şey sütünüzü vermek olacaktır. Anne sütü bebeğin en doğal hakkıdır. Bünyesine yüzde yüz uyumlu tek besindir. Yüksek teknolojiyle üretilen mamalar bile anne sütünün yerini tutmuyor ne yazık ki. Anne sütü daima hazır ve ılıktır. Bebeğiniz acıktığı anda doğrudan verebilirsiniz, ekstra bir hazırlık gerekmez. En önemlisi ise anne sütü mucizevidir. Bir düşünsenize, bedeniniz minik bir yavruyu doyurmak için besin üretiyor. Bunu ondan esirgemeyin ve ilk altı ay yalnızca sütünüzü verin.

Peki, emzirmek istiyorum sütüm yetmiyor, anne sütü nasıl artar, derseniz sizin için bir kaç tüyo verebilirim. Öncelikle bu çok sık rastlanan bir durumdur, kendinizi suçlu hissetmeyin. İlk bebeğini emziren annelerde, fiziksel olarak yorgun olan annelerde sütün az gelmesi şikâyet sebebi olabiliyor.
Anne sütünü artırmak için iksir gibi bir çaresi var; incir hoşafı. İncir hoşafı şimdiye kadar gördüğüm ve denediğim şeylerden en çabuk fayda edeni. Meyvelerin iyi geldiği organlara benzediğini duymuşsunuzdur. Örneğin; ceviz zihin acar ve beyine benzer. İncirin de içini açıp baktığınızda, içindeki küçük tanecikleri göreceksiniz. Bu görüntü aynen süt üreten bezelere benzer. İncir hoşafının yapılışıise çok basittir. Bir iki avuç inciri küçük parçalara bölüp beş bardak kaynayan suya atıyoruz. Damak tadınıza göre seker atabilirsiniz fakat ölçüyü kaçırmayın. İncirin rengi suya geçene kadar kaynatın. Ilık olarak için. Bebeğinizi emzirdikten sonra içmenizde fayda var, süt üretimi hızlanacaktır.
Sıvı tüketimi emziren anne için aşırı önem taşır. Sadece hoşaf ve meyve suyu değil su içmekte çok mühimdir. Özellikle yaz aylarında sıvının bir kısmı ter ile atılacağından suya daha fazla önem vermelisiniz. Standart bir annenin günlük sıvı ihtiyacı 10-12 bardaktır. Ancak kilo ve vücut yapısına göre bu ihtiyaç artabilir. Bunun yanında cay ve kahvenin fazla tüketilmesi süt oluşumunu yavaşlatabilir.
Süt artırma da önemli bir diğer konu ise uykudur. Yorgunluk, anne sütünün baş düşmanı diyebiliriz. Dinlenemeyen anne hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak sıkıntıya düşer. Bu da sütü negatif yönde etkiler. Buna çözüm olarak yapabileceğiniz tek şey fırsat buldukça uyumaktır. Huzursuz, az uyuyan ve sizin uyumanıza müsaade etmeyen bir bebeğiniz varsa eşinizden veya yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz. Eğer o imkânınız da yoksa bebeğin uyuduğu her dakikayı fırsat bilerek dinlenin.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz