bebek Ağustos 24

BEBEKLERDE ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU

Üst solunum yolu enfeksiyonu, virüslerin neden olduğu enfeksiyonun yani iltihabın üst solunum yoluna dağılmasıdır. Bu rahatsızlık üşütmeden dolayı meydana gelmez. Özellikle kış aylarında az havalandırılan odalar, salgın hastalıklar, sigara içilen evler bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığını artırıyor.


Bebeğimizde üst solunum yolu enfeksiyonu olup olmadığını bir kaç belirtiyle anlayabiliriz.
* Bebeğimizde öksürükle beraber hapşırık varsa.
* Burnu akıyor, gözlerinde sulanma ya da çapak oluşuyorsa..
* Halsiz, iştahsız ve keyifsizse üst solunum yolu enfeksiyonundan şüphelenebilirsiniz.
Bu durumda bebeğe kesinlikle gelişi güzel şurup vermeyin. Öksürüğünün nasıl ses çıkardığını dinleyin. Örneğin; kuru ve sert, balgamlı ya da köpek havlamasını andırıyor gibi. Doktora götürdüğünüzde teşhis için bu bilgiler faydalı olacaktır. Bebeğin yattığı odayı nemli tutmak için buhar cihazınız yoksa radyatörlerin üzerine ıslak bez koyun. Bebeği güzelce giydirip balkondan temiz hava almasını sağlayın. Serin hava boğazını rahatlatacaktır. 10 dakika kadar dışarıda kalabilirsiniz. Burun temizliğini yapın, uyurken başını biraz yüksek tutun, bol bol su içirin, emzirin. Ayrıca Sık sık ellerinizi yıkayın ve bebeğinizi tanımadığınız insanların kucağına vermeyin.

Ancak bebek 4 aylıktan küçükse, ateşini düşüremiyorsanız. Burun akıntısı çok yoğun ve koyu yeşil renkteyse, uyuyamayacak kadar huzursuzsa beklemenize lüzum yoktur. En kısa sürede doktora götürün. Unutmayın ki yüksek ateş bebeğinizde ciddi beyin hasarlarına yol açabilir.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz