Mart 18

Bebeklerde sık gece uyanmaları ve gece ağlamaları

Bebeklerin gece uyanma sebepleri arasında oda ısısından rahatsız olma, beslenme ihtiyacı veya gündüz uykusunu fazla aldığından dolayı olabilir. Bebeğin gece uyanma sebepleri farklı nedenler olabilir, nedeninin anlaşılamadığı durumlar da vardır.

Gecelerini uykusunu sık bölen bebekler için neler yapılabilir?

Bebeğin gece uykularını bölmesini engellemek için uyuduğu ortam ve uykuya dalma biçimleri önemlidir. Bunlar için aşağıdaki yöntemler denenebilir.

Bebeğin anne karnında uzun bir süre geçirmesi bebek ile anne arasında farklı bir bağ oluşturur. Bebek annenin yakınında olduğunu hisseder. Anne ile bebek aynı odada uyursa da bu güven ile daha rahat uyuyabilir ve gece uyanmaları azalabilir.

Bebek ile konuşmak ona ninni gibi gelir. Ninni de söylenebilir. Rahat bir uykuya dalmasına yardımcı olmak uykusunun da rahat olmasına fayda sağlayacaktır.

Uykusu gelen bebeği okşamak bebeğin hoşuna gidecektir. Bununla birlikte küçük dokunuşlarla masaj da yapılabilir.

Bebekler sıklıkla gözlerini açabilirler, bu durum tam olarak uyandıkları anlamına gelmiyor eğer ağlamıyorlarsa bu sırada onlara dokunulmamalıdır. Kısa süre içinde yeniden uykuya dalacaklardır.

Bebek uyandığında hemen müdahale etmemek onun kendi kendine uyumasını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Sürekli ebeveynini yanında olarak uykuya dalmaları biraz büyüdüklerinde tek başlarına uykuya dalmada zorlanmalarına sebep olabilir. Bunu yeni doğan bebeklerde değil de biraz büyümüşlerinde yapmak daha yararlı olacaktır.

Gece uyanmalarında seslenerek de onun yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz. Her zaman işe yaramasa da bebeğin her huzursuzlaşmasında anne babanın yanına gitmesi zor olabiliyor, işe yaradığı zamanlar kar olarak bakılabilir J

Uykuya gitme zamanında düzen,  yetişkinlerde ve çocuklarda uykuya dalma açısından önemli olduğu gibi bebeklerde de faydalıdır.

Tüm uyku ihtiyacını sabah uykularıyla almasını önlemek için sabah belli saatte uyandırmak ve bunu alışmasını sağlamak geceleri kesintisiz uyumasına fayda sağlayacaktır.

Küçük oyunlar oynayarak gün içinde biraz yorulmasını sağlamak, temiz havada dolaşmak bebeğin gelişimi için faydalı olacağı gibi uyku konusunda da fayda sağlayacaktır.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz