bebek Mart 25

Bebekler günlük ne kadar su içmeli

Normal şartlarda yetişkin bir insanın vücut yapısına göre günde 2 ila 3 litre arasında değişmektedir. Bu miktar çocuklarda yaşlarına göre 1 ila 2 litre arasında olabilir. Bu sayılar cinsiyet ve metabolizmaya göre değişebilir. Peki, bebeklerde su tüketimi ne kadar olmalı, bebekler günlük ne kadar su içmelidir?

Suyun vücuda birçok faydası vardır. Organlar düzgün bir şekilde çalışmak için suya ihtiyaç duyarlar. Hücre içi biyokimyasal ve kimyasal olaylar sırasında su kullanılır. Besin maddelerin taşınmasından tutun zararlı maddelerin vücuttan atılmasına kadar birçok işte su temel araçtır.

Bebek ilk 6 ayın içerisindeyse su ihtiyacını emdiği anne sütünden karşılayacaktır. Anne sütü alan bebeğe su içirilmesi ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 6 aydan büyük bebeklerde su tüketimine ve ölçüsüne dikkat edilmelidir. Çünkü fazla su bebekte ishal yapabilir. Gün içinde vücudumuzda su miktarı değişkenlik gösterir. Bu yetişkinlerde %6 civarı iken bebeklerde %25 e kadar çıkabilir. Yetersiz su vücut ve organlar için zararlıyken fazla su içen bebekte ishal sorunu oluşturabilir. 1 yaşındaki bebekler için normal sayılan su içme miktarı 0,75 litredir. 6 ay ila 1 yaş arasındaki bebeklerde ise su tüketimi 0,40 litre civarındadır. Bu miktarlar içerisine içirilen meyve suyu tarzında içinde büyük miktar su bulunduran yiyecek ve içeceklerde sayılabilir. Buradan da anlaşılacağı gibi günlük su ihtiyacı günlük yediği ve içtiği diğer besinlerden de karşılanabilir.

Bebeğe su verilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan biri suyun kaynatılıp ılıması için bekletilmesidir. Bunun nedeni su içindeki zararlı mikro organizmaları etkisiz hale getirmektir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinler kadar gelişmiş olmamasıdır. Küçük bebeklerde su en az 10 dakika kaynatılması ve ılıtıldıktan sonra verilmesi gerekir.

Bebeğin yeteri miktarda su tükettiğini nasıl anlarız?

Az su içmek idrar rengini koyulaştırır ve idrar daha yoğun bir kokuya sahip olur. Yeti kadar su içtiğini anlamanın en basit yolu tuvalet ihtiyacını giderme sıklığıdır. Eğer bir çocuk iki saatte bir tuvalete çıkıyorsa bu onun yeterince su tükettiğini gösterir. Bebeklerde yeterince su tükettiğini ise bez kirletmesiyle ölçebiliriz. Eğer bebeğiniz günlük olarak 7 bez kirletebiliyorsa bu onun yeterince su tükettiğini gösterir.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

  • hacer ışılak dedi ki:

    7 aylık bebeğe ne kadar su verilmeli, yemeklerin sularından içirmek yanlış mı
BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz