gebe Ağustos 24

BEBEK HAZIRLIKLARI BEBEK BEZİ

Ucuz bebek bezi buldunuz, peki hangi numaradan kaç paket almalısınız?


Bu hafta sonu iki minik çocuğumuz (Mira:4.5 yaş, Vera: 20 aylık) ile birlikte market alışverişine çıktık, amacımız ucuz bebek bezi almaktı. Gerçekten oldukça uygun fiyata çok miktarda alışveriş yaptık. Alışveriş sırasında 2 bebek bekleyen çift ile konuşma fırsatımız oldu. Ucuz bebek bezi satın almak için alışveriş merkezine gelmişlerdi. Ama kafaları karışıktı, her numaradan ikişer üçer almışlardı, daha doğmamış bebekleri için 5 numaradan dahi almışlardı, bahsettiğim çift bir yakınlarının tavsiyesi ile “bebekler çabuk büyüyor” dedikleri için, çoğunlukla 4 ve 5 numara almışlardı. Evet bebeğiniz doğduktan ve bir miktar büyüdükten sonra 4-5 numaraları da kullanacak ama bebek bekleyenler için ilk aşamada lazım değil, yaklaşık 6 ay-1 yıl sonra kullanacaklar. Aileler doğru alışveriş yaparak, evdeki küçük alanlarını daha doğru kullanabilirler. Zaten bu sohbetlerin neticesinde yazmaya karar verdim. Bebeklerinin ne kadar sürede ne kadar bez tüketeceğini bilmiyorlardı. Normal.. elbette nasıl bilebilirler..
Meleklerim doğana kadar benimde yoktu.. Bir paket bebek bezi ile ömür geçer sanmıştım.
Bugün aklımdan tek geçen şey.. Bebek bekleyen aileler ihtiyaçlarını yazarsam.. daha doğru alışverişler yapabilirlerdi, paralarını daha doğru kullanabilirlerdi.
Ayrıca doğacak bebek alışverişi için yapılacak alışverişte, payına bebek bezi hediyesi almak düşen sevgili arkadaşlarda bu listeye bakarak uygun bir alışveriş yapabilirler..
Doğduğu andan itibaren sırayla kaç paket bebek bezi, kaç numaradan lazım diye yazmak gerekirse;
Yenidoğan bebekler günde en az 8 kere beslenirler, bu ne demek, en az 8 bez kirlenecek demek, eğer böyle bakarsanız, tam 5 günde yenidoğan paketi yani 1 numara tükenetecektir(pakette kaç adet olduğunu hatırlamıyorum, ama ilk hafta bebeğimizle eve geldiğimizde, bir paketin 7 gün değil, 5 günde bitmesine çok şaşırmıştım). Yenidoğan’ın kakasının sıvı olacağını da göz önüne alarak, bebek bezi markasıyla birlikte farklı ürün çeşitlerini değerlendirmelisiniz.
Peki bebeğiniz ne kadar süreyle 1 numara bez kullanır?
3 kilo civarı doğan sağlıklı bir bebeğin bir ayda 700-800 gram almasını dikkate alırsak, 1 numara bebek bezinden stok amacıyla en fazla 3-4 paket almanızı öneririm. Çünkü bebeğinizin en hızlı büyüyeceği aylar içerisinde hızla bebek bezi numarası değişecektir.
Yenidoğan bebeğiniz 4 kilo ve üzeri dünyaya geldiyse 2 numarayla devam etmelisiniz.. 2 numaradan da en fazla 5 paket alabilirsiniz.
3 numaradan ise en fazla 8 paket almalısınız çünkü meleğiniz 4. aydan sonra bile 4 numaralı bebek bezine geçebilir. Erkek bebekler 4 numaraya daha hızlı geçeceklerdir. Bez numaraları içerisinde en uzun süreli 4 numarayı ve 4+’yı kullanacağınızı tahmin ediyorum.
Buarada, evet 4 ve 5 numara bezlerden istediğiniz kadar alın ama bu bez stoklarıyla evinizi işgal ederken, bu ve benzer malzemeler sebebiyle evinizdeki bozulan düzenin yıllarca süreceğini, sağda solda bir sürü kaldırılamaz yok edilemez malzemelerle yeni bir düzeniniz olacağını unutmayın. Örneğin bebeğinizle 2 günlük bir yolculuk için hazırlanırken arabanızın bagajının ne kadar yetersiz kalacağını adım adım deneyimleyeceksiniz. Yolculukta bebeğinizin yatağına kadar taşıma işine gireceksiniz.
Bu arada bu bahsettiğim indirim 18 Aralık 2013′e kadar sürüyor, bu ucuz bezleri nereden temin edeceğinizi sormak istiyorsanız, hipermarketin adını size email yoluyla iletebilirim. Sitede markalardan bahsetmekten çok hoşlanmıyoruz,
Son olarak, bir bebeğin tuvalet eğitimi tamamlandığında, bu işin toplam masrafı 2000 TL’yi bulacak, buna göre tüm uygun fiyatlı fırsatları kullanın..
Bu arada market market gezerken bebek bezi fiyatlarını da inceliyorum, eğer en ucuz bebek bezini nereden alabileceğiniz ile ilgili anlık email almak isterseniz, mutlaka bana email adresinizi iletin. Örneğin geçen hafta sonu büyük bir mağazada çok ciddi bir indirim vardı ve birkaç arkadaşa hemen marketin indirimini haber verdim..
Annesinin Meleğinden kucak dolusu sevgiler,
Kaynak:annesininmelegi.com

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz