bebek Ağustos 24

BEBEK GELİŞİMİNİN 6. AYI

6. ay bebeğinizin yarı yaşını tamamladığı ay olma özelliğine sahiptir. Bu küçük insan henüz 6 aydırdünyada bulunmasına rağmen, şimdiden karın üstü yatarken kollarını iki yana açarak, gövdesini hafif yerden kaldırdığı bir uçuş hareketi ile sırt kaslarını ve şınav hareketi yaparak kol ve bacak kaslarını güçlendirmeyi başarabilmektedir.


Bebek gelişiminin 6. Ayı, etrafta olup biten her şeye uzanmak, yakalamak, ulaşmak isteği içindeki bebeğinizin hiç beklemediğiniz bir anda dengesini kaybedip düşebileceği bir dönemdir. Bu sebeple tedbirli olmalı, mama sandalyesine oturduğu zamanlarda mutlaka emniyet kemeri bağlanmalı, bebek tek başına bırakılmamalıdır.

Bebek gelişiminin 6. Ayı, bebek artık kendi yemeğini yiyebilmek ister. Bundan dolayı, bebeğinizi bu dönemde ağzına yemek atmaya çalışırken göreceksiniz. Eğer lokmalar boğazına kaçıyorsa henüz bunun için hazır değil demektir.

Bebek gelişiminin 6. Ayı, bebeğinizin emeklemeye çalıştığı, lügatine –ga, -gu hecelerini ve bazı sesli harfleri eklemeye başladığı, değişik ruh halleri içinde, bir an mutlu, bir sonraki an öfkeli hissederek, bambaşka duygu boyutlarında dolaştığı bir dönemdir. Diş çıkarmaya başlaması için de uygun zamanlardadır. Bu da huzursuzluğa yol açabilecek etkenlerdendir.
Onun bu gel-gitleri sizi telaşlandırmamalı, bunun bir süreç olduğunu, hatırda tutmalısınız.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz