bebek Ağustos 24

BEBEK GELİŞİMİNİN 5. AYI

5. ayda bebeğinizin uykusu tamamen düzene girmiştir. Genellikle sabaha dek süren deliksiz uykuların sonunda, yeni güne ve keşfedeceği yeni şeylere hazır şekilde uyanır. Bebekler kahvaltıyı hazırlamak için olmasa da, genelde evin ilk uyananıdır. Eğer tekrar uykuya dalmasını sağlamak için her şansınızı denemek istiyorsanız, biraz oyalanıp sonra da uykuya kalabileceği oyuncaklarını geceden yatağına yerleştirebilirsiniz.

Bebek gelişiminin 5. Ayından itibaren, bebek her ay ortalama yarım kilo almalıdır. Artık mama sandalyesinde oturabilen bebek, “uçak geldi”, “kuş uçtu” gibi oyunlara alıştıkça, her kaşıktan sonra oyun oynamak isteyecektir. Döneminin favori oyunu ağzındakileri dışarı çıkartma, püskürtme, tükürme oyunu olacak, mama sandalyesinin başında geçirdiğiniz zamanlar biraz uzayacaktır.
Sıcak havalarda, bebeğinizin vücudunda isilikler oluşursa, onu yıkayıp, kızaran yerlerini pudralamalı ve hafif kıyafetler giydirmelisiniz.
Bebek gelişiminin 5. Ayında bebek, nesneleri iki eliyle kavrayabilir. Bu her şeyi ağzına sokmasını ve yeni keşiflere yelken açmasını kolaylaştıracaktır.
5. aya kadar her şeyi dokunarak keşfeden bebeğiniz, cinsel organını da dokunup kurcalayarak keşfetmeye çalışacaktır. Genelde kapalı ve ulaşılamaz olan bu bölge ilgisini daha çok çekecektir.
Bebek gelişiminin 5. Ayında bebek, tepkisini ortaya koymaya başlar. Elindeki bir şeyi almak için ısrar etmenize direnebilir, tanımadığı kişilere karşı tepki gösterebilir. Sesleri ve surat ifadelerini taklit edebilir. –de, -da gibi heceler kurabilir.
Bebek gelişiminin 5. Ayında, bebeğinizle hece ölçüsünde muhabbetlere başlayabilir, onun hoş sohbetliğini cesaretlendirebilirsiniz.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz