bebek Ağustos 24

BEBEĞİM DOYUYOR MU?

Sağlık Bakanlığı ülkemizde ilk 6 ay bebeğin beslenmesinde yalnızca anne sütünü öneriyor. Bazı doktorlar ise 4. Aydan itibaren bebeğin ek gıdayla yavaş yavaş tanışabileceğini savunuyor. Fakat bu bebekten bebeğe değişen bir inisiyatiftir, mutlaka doktorunuzun önerisiyle hareket etmelisiniz. İlk 4 ay içinde ise ne sebeple olursa olsun ek gıdaya başlamak uygun değildir.

Bebeğiniz artık ek gıda alacak kadar büyüdü ve siz ilk defa bu deneyimi yaşıyorsanız bebeğin doyup doymadığını anlayamamanız gayet normaldir. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Bebeklerinde aynı bizlerde olduğu gibi bir iştah mekanizması vardır. Bizler nasıl ki öğle yemeğini fazla kaçırınca akşam canımız az yemek istiyorsa bebekler de tok hissettikleri zamanlar sizi zorlayabilir.

Bebeğiniz tok hissediyorsa yemek yerken kendini geriye doğru itecektir. Sizin bin bir gayretle, zorla ağzına verdiğiniz yemeği diliyle geri çıkarıyorsa veya yemekle oyun oynamaya başlamışsa anlayın ki bebeğiniz artık doymuştur. Israr etmeyin. Bu dönemde henüz ek gıda ile yeni tanışırken onu yemekten soğutmuş olursunuz ve ileride yemek yedirme konusunda güçlük çekebilirsiniz.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz