bebek Ağustos 24

ANNEDEN UZAK BEBEĞİN PSİKOLOJİSİ NASIL OLUR?

Günümüzde anneler daha çok iş nedeni ile bebeğini sabahtan akşama kadar ya bakıcıya ya da aile büyüğüne bakması için bırakmaktadır. Bu durum bebeğin psikolojisini ve anne ile ilişkisini olumsuz etkilediği gibi bazı olumlu yanları da beraberinde getirmektedir. Böyle durumlarda bebek özellikle bakıcı tarafından bakılıyorsa anne ve babanın sağlayacağından daha huzurlu ve sağlıklı bir ortama kavuşabilir. Çünkü anne ve baba bakıcı üzerinde bir disiplin kurar.


Bebek özellikle üç yaşına kadar emeklemeyi, yürümeyi, konuşmayı, tuvalet alışkanlığı kazanmayı öğrenmeye çalıştığından dolayı anne ve babaya çok gereksinim hisseder. Bu nedenle annenin üç yaşına kadar gerekirse işinden ücretsiz izin alarak bebeği ile ilgilenmesi çok büyük bir önem arz etmektedir. Çocuk üç yaşından itibaren anne ve babasını taklit etmeye, cinsel kimlik kazanmaya ve sosyalleşmeye başlayacağından dolayı anne ve babadan herhangi bir nedenle uzak kalıyorsa kendisine bakan bakıcısına anne diye hitap edebilir. Bu durum normaldir ve anne ve babanın özellikle mi söyletiyorsun diyerek bakıcıya tepki göstermesi haksızlık olur.

Her şeye rağmen bebek anne sıcaklığına her zaman ihtiyaç duyar. Bu sıcaklığı bakıcı veremez. Bir bebeğin yeme içme, tuvalet eğitimi gibi şeylerden başka öğreneceği şeyler de vardır anneden. Anneden korkmanın ne olduğunu, anneyi sevmenin ne olduğunu daha bebekken öğrenilir. Annenin bebeğine gösterdiği şefkat, merhamet, onu koruması bebek büyüdüğünde anne ve babasına karşı, çevresine karşı olacak davranışlarını etkileyecektir. Anne babaların bu durumları göz önüne alarak bu kararı vermelidir. Bebeklerin bakıcılarında büyümesi durumu son zamanlarda çok artmış, bu hizmeti profesyonelleştirmiş firmalar oluşmuştur. Lakin herkesçe malum olan toplumsal sorunlar da çok artmış durumdadır. Aile kavramın özünü değiştirmiş olmamız bu toplumsal sorunların temelini oluşturmaktadır. Bu bozulma ise bireylerde ve bireylerin yetişirken bazı duygulardan mahrum kalması sonucu oluşmaktadır. Eğer bir bakıcıya teslim edilecekse de kesinlikle anne ve babaların çocuklarının anne ve babası olduklarını unutmamalı ve onlara verilmiş bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalı, çocuklarını yetiştirme görevini hepten bakıcıya vermemelidirler.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz