Ağustos 24

ANNEDEN ACEMİ ANNELERE ÖNERİLER

Anne adayları ve yeni bebek sahibi olan annelerin birçok sorusu ile karşılaşıyorum. Sağ olsunlar, beni deneyimli anne gördükleri için endişeli oldukları pek çok konuda sorularını paylaşıyorlar. Açıkçası ben de yıllardır yazdığım, çizdiğim için değil iki çocuklu bir anne olduğum için tecrübeliyim.

Her çocukla insan kendini yeniden keşfediyor ve yeni bir şeyler öğreniyor. İlk çocuğumu doğurduğumda her konuda endişe taşırdım. Eltim de aynı dönemde ikinci kızını doğurmuştu. Onun çocukla ilgili tutumlarına, yaklaşımlarına hayranlık duyardım. Sebebi deneyimmiş.

Siz yeni anne adayları ve taze anneler de birçok endişe yaşıyor olabilirsiniz. Kaygılarınızı biraz azaltmak adına bazı noktalarla ilgili düşüncelerimi paylaşmak isterim.

· Anne sütü için endişe duymayın. Aksine “bol sütüm var.” Deyip olumlu düşünün. Bir de çok su için. Sütünüz yetmezse de dünyanın sonu olmadığını unutmayın. Bebeğin karnı bir şekilde doyar. Ama annenin mutsuzluğu bebeği de etkiler.
· Dışarı çıkarmaktan korkmayın. 40’ının çıkmasını beklemeyin. Parka, restoranta, sahile gidin. Hem annenin psikolojisine iyi gelir. Hem de büyüdüğünde sosyal bir çocuk olmasını sağlar.
· Kucağa alışır, şımarır diye düşünmeyin. Bol bol alın kucağınıza… Sarın, sarmalayın. Çok çabuk büyüyorlar, tadını çıkarmaya bakın.
· “Zeka gelişimi için şöyle yapmalıyım.” “Şu organik gıdalardan vermeliyim.”, “ Uyku düzeni için böyle bir rutin oluşturmalıyım.” gibi takıntılar taşımayın. Akışına bırakın. Annelik içgüdüsel bir şey… Rahat olun. Anne rahat olursa çocuk da sorunsuz olur. İkinci çocukların daha kolay büyümesinin sebebi de budur.
· Üşür diye kat kat giydirmeyin. Siz ne giyiyorsanız 1 kat fazlası daha yeter. Bırakın yaz günü güneşin tadını çıkarsın.
· Belirli bir dönemden sonra her şeyin tadından ufak ufak baktırın. Katı gıdalara geçişini kolaylaştırır.
· İki yaşındaki çocuğa hala blenderdan geçmiş mamalar vermeyin. Pütürlü gıdalara alıştırın.
· Bir yaşından itibaren rutine bağlamak istediğiniz her şeyi oyuna çevirin. Biz el yıkama işini en çok köpük yapma oyununa çevirdik. El yıkamak istemeyen oğlum artık el yıkamaya bayılır oldu.
· Nezle oldu, öksürdü diye bir anda paniklemeyin. Hastalanmadan büyüyen çocuk mu var? Bizim çocuk doktorumuz, “Benim kız da tatilde hastalandı.” deyince çok şaşırdığımı hatırlayıp gülerim. Doktor çocukları da hastalanabilir, unutmayın. :)
· Çalışan bir anne iseniz evden çıkarken suçluluk duymayın. Çocuk bunu anlar ve gitmenizden etkilenmeye başlar. Siz rahat olun. Bunu da hisseder. Kendinizi kötü hissetiğinizde (Ki bazen ben de öyle oluyorum.)16 yaşında gelince sizinle değil arkadaşlarıyla gezmeye gideceğini düşünün. (Ben öyle yapıp, vicdan sızlamamı unutuyorum. )
· Siz de insansınız, bunu unutmayın. Üstelik ilk kez anne olursanız hata yapmaktan korkmayın. Hayat hata yapmadan öğrenilmez.

Benim de ahkam kestiğime bakmayın. Geriye dönüp düşündüğümde bebek bakımı konusunda hatalar yaptığımı görüyorum. Ancak günün sonunda çocuklarını çoook seven, her zaman yanlarında olmaya gayret eden bir anne olduğunu düşünüyorum. Önemli olan da bu değil mi zaten?

Annelik, Allah’ın insana başettiği en güzel ve özel duygulardan biri. Tadını çıkarmaya bakın. Çocuklarınızı güle güle büyütmenizi diliyorum.
Kaynak: bebek.com

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz