anne-baba Ekim 05

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN YİYECEKLER

Süt bebekler için, özellikle ilk 6 ay, çok önemlidir. Emzirilen bir bebek için bu dönemde suya dahi ihtiyaç yoktur. Bu konuyla alakalı olarak Emzirilen bebeğe su içerilmeli mi makalemizi okuyabilirsiniz.
Anne sütü bu denli önemli olunca da bebeğim yeterince süt alıyor mu? merak ediyoruz. Bazen anne sütünü arttırmak konusunda aklımıza bir soru geliyor: Anne sütünü nasıl arttırırım?

Anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilecek yiyecekleri sizler için hazırladık.


 1. Havuç

 2. Kışın da yavaştan gelmesiyle manav ve pazarlarda bolca gördüğümüz havuç faydaları saymakla bitmez. Bu özelliği ile kadınların sıkı dostu olması gereken sebzelerden.Süt kanallarının gelişimine katkı sağladığı biliniyor. Bu yüzden süt üretiminin artmasına da destek olduğu söyleniyor. Bu nedenle emziren annelerin her gün mutlaka havuç yemesi öneriliyor. Hem gözlere de faydalıymış ;)

 3. Yulaf

 4. Anne sütünün miktarının ve sağlığının arttırılmasında büyük katkı sağlayan besinlerden bir tanesi de yulaf. İçinde bulunan demir minerali ile sütün artmasın da sağlıklı bir rol oynuyor.

 5. Arpa

 6. Emziren annelerin sütünün arttıran yiyeceklerden bir tanesi de arpa. Anne sütünün salınımını olumlu yönde etkileyen bir hormonu tetikliyor. Bu sayede anne sütü bollaşıyor ve anne de bebek de bu dönemi daha huzurlu geçiriyor.

 7. Ceviz ve badem

 8. Sağlıklı kalmak isteyen her insan için tavsiye edilen ceviz ve badem anne sütünün daha kaliteli ve bebek için daha besleyici olmasına yardımcı oluyor. Vücudumuz için gerekli olan birçok faydalı yağın barındığı ceviz ve badem, içindeki vitaminler ve mineraller de düşünüldüğünde anne sütünün kalitesini çokça artırıyor ve bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşıyor. Üstelik anne sütünü arttıran bu kuruyemişleri bizce siz bunu kocanıza da tavsiye edin :)

 9. Rezene

 10. Anne sütünü artırma konusunda çok başvurulan besinlerden olan rezene havuç gibi anne sütünü arttıran fitoöstrojen bakımından zengin. Ancak rezenenin havuçtan farklı olarak enfes bir faydası daha var. O da sindirime destek olması nedeniyle sadece annenin değil bebeğin bile hazımsızlık sorunlarının çözülmesine destek olması.Anlayacağınız, rezene yeni doğum yapan ve emzirme dönemini yaşayan annelerin mutfaklarından eksik etmemesi gerekenlerin başında geliyor.

 11. Ve SU

 12. Bol bol su için. Mesela şimdi bir bardak su için. Aklınıza geldiğinde su için. Çünkü suyun vücuttan toksinlerin atılmasında etkili olduğu gibi anne sütünün arttırılmasınd da büyük bir etkisi var. Çünkü anne sütünün de büyük bir çoğunluğunu su oluşturuyor. Annenin vücudu yeteri kadar su bulamadığında yeteri kadar anne sütü de olmuyor. Bu nedenle emziren annelerin mutlaka doktorunun önerdiği miktarda suyu gün içinde tüketmesi gerekiyor, bizden söylemesi.

 13. Anne sütünü arttıran diğer besinler

 14. Anne sütün arttırılmasında bu besinler de faydalı olacaktır. Dere otu, fesleğen, sarımsak, susam ve susam yağı. Sağlıklı, mutlu, bebeğinizle bol neşeli günler dileriz.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz