anne-baba Ağustos 24

ANNE SÜTÜ NASIL OLUŞUR?

Anne sütünün bir litresinin oluşması için memelere yaklaşık 275-300 litre kan akar. Annenin 75 ile 80 kalorilik süt yapabilmesi için 100 kalorinin harcanması gerekir.
Bu durumda annenin süt salgılamasındaki verimi %75 ile 80’dir. Hamilelik sırasında annede artan süt yaptırıcı hormonların etkisiyle memeler bebeği emzirebilecek yeterliği kazanmaktadır.
Bu hormonlar eksik ise annede süt kanalcıkları genişlemekte, memenin kanlanması artmakta, süt yapımı için gerekli bütün maddeleri kolayca sağlayabilecek hale gelmektedir.

Anne sütü bakımından en önemli uyarı bebeğin, annenin meme ucunu ağzına alarak emmesidir. Meme, bebek tarafından emildiğinde ve anne, süt vermeyi amaçladığında beyinden kalkan uyarılar hipofiz salgı bezini uyarır. Bunların salgıladığı hormonlar ise, meme bezini ve diğer yapıları uyararak süt salgılanmasını ve memeden süt akmasını sağlarlar.
Anne sütü meme ucunun çevresinde dikey uzanan bir dizi süt kanalcığı bulunur. Bunların içerisinde yapılan bütün birikimin sağlandığı genişleme bölgeleri vardır.
Emzirmenin başladığı ilk günlerde göğüsten ”kolostrum” denilen sarımsı bir sıvı akar. Bağışıklık sağlayan maddeler bakımından çok zengin olan bu sıvı, bebeği çeşitli bulaşıcı hastalıklardan korur. Ayrıca, hafif bir müshil etkisi yaparak bebeğin bağırsaklarının boşalmasına ve sütü sindirmeye hazır duruma gelmesine yardımcı olur.
İlk birkaç gün bebek, beslenmek için ”kolostrum” dışında hiçbir şeye gereksinim duymaz. Zamanla bu sarımsı sıvının yerini olgulanmış süt olarak bilinen beyaz süt alır.
Bebeğin, meme emmesi annenin göğüslerini daha fazla süt üretmek üzere harekete geçirir ve vücudunuzun, sütün oturmasını sağlayan hormonu salgılamasını gerçekleştirir. Bu hormon ayrıca, rahmin doğum öncesi halini almasını da hızlandırır.
Kaynak: hellobebek.com

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz