gebe Ağustos 23

ANNE KARNINDA BEBEĞİN BÜYÜME VE GELİŞMESİ

Anne karnındaki büyüme ve gelişme sağlıklı yaşamın temeli olduğu için, annelere ufak bilgiler vermek ve bebeklerinin takiplerini yapmalarını sağlamak adına bu konuya da değinmek gerekir.
Büyümenin en hızlı olduğu evre fetüs evresidir. Bu dönemde yeni hücrelerin yapımı ve hücre artışı çok fazladır.


Anne karnında bebeğin gelişimini üç evrede inceleyebiliriz;
1. İmplantasyon Evresi( Anne Karnındaki İlk İki Hafta): annenin yumurtalığından çıkan ve fallop tüplerinde spermle döllenen yumurta uterusa (rahim duvarına) yapışır. Bu duvarda bulunan sıvı ve besinlerle beslenir. Bu arada plasenta ( eş) da oluşmaya başlar.
2. Farklılaşma Evresi( 2. Ve 8. Haftalar Arası): üçüncü haftada artık rahim içi hücrelerde besin öğeleri depolanmaya başlar. Bebek bu hücrelerden beslenerek büyür ve ihtiyacını karşılar. 8. Haftada embriyoda büyük yapısal değişiklikler görülür ve hücreler özelleşir. Örneğin; karaciğer hücreleri ayrı, kalp hücreleri ayrıdır. Anne tarafından kullanılan yanlış ilaçlar en çok bu dönemde bebeği etkiler ve kalıtsal sorunlar oluşturur.
3. Büyüme Evresi ( 9. Hafta- 9. Ay Arası): Artık bebek ‘Fetüs’ adını almıştır. Tam olarak insan özelliklerini taşır duruma gelmiştir. Büyümesi hızlanmıştır. Bebek plasenta ile beslenmektedir.
Son haftalarda fetüs doğum kanalına doğru başı aşağı gelecek şekilde hareket eder ve yerleşir. Doğum ile beraber bebeğin anne karnındaki serüveni de sona ermiş olur.

Benzer Makaleler

Yorum yaz

  • Kejd dedi ki:

    Hdmms
BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz