cocuk Ağustos 24

ANAOKULUNA ALIŞMA SÜRECİ

Başlangıçta biraz zor olabilir


Her anne babanın hayali çocuğunun okula güle oynaya gitmesidir. E nasılsa orası çocuğun en sevdiği aktivitelerin yapıldığı oyun ve eğlence diyarıdır. Neden sevmesin ki? Hem sevmiyorsa belki de öğretmeni ya da arkadaşları ona olumsuz bir yaklaşımda bulunmuşlardır. Hayır, çocuklar ne kadar oyun sevse de bunu alıştıkları ortamda yapmayı tercih ederler. Hepimizin bildiği gibi çocuklar rutin severler. Belli davranışları belli sırada yapmak onlara güven verir. Ev bu anlamda alışık oldukları, sürprizlerin pek yaşanmadığı ve kontrol edebildikleri bir alandır. Fakat okul yepyeni bir dünyadır ve yeni olan her şey gibi bir miktar kaygı yaratması çok doğaldır. Bu sebeple çocuğunuz ne kadar sosyal ve rahat bir çocuk olsa da okula uyum sürecinde zorlanabileceğini ve bunun doğal uyum sürecinin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Okulda olduğu süreyi kısa tutarak başlayın ve aşamalı olarak artırın

Çocuğunuzu ister tam gün ister yarım gün ister oyun grubu programına yazdırın, ilk hafta mümkünse okulda kaldığı sürenin bir iki saati aşmamasına dikkat edin. Sonrasında çocuk ortamı ne kadar severse sevsin, okulda kendi başına kaldığı süreyi yavaş yavaş artırmakta fayda var. Bu aşamalı başlangıç onun adaptasyon sürecine olumlu katkıda bulunacak ve okulda kendi isteğiyle daha uzun süreler kalmasını sağlayacaktır.

Kararlı ve sürece hâkim olduğunuzu hissettirin

Çocuklar okul ortamını ne kadar sevseler de orada yalnız kalmak bir miktar endişe yaratır demiştik. Bu duygu çok doğal olmakla birlikte çocuğun birkaç günlük okul tecrübesinden sonra anne babaya daha çok yönelmesine, okula gitmek istememesine yol açabilir. İşte bu süreçte sizin kararlılığınız ve net tutumunuz çocuğunuza bu yeni tecrübesinde güç verecektir. Ona net bir şekilde okul yaşının geldiğini ve gitmesi gerektiğini anlatın ve bu konuda polemiğe girmemeye çalışın. Çocuğunuzu okula bıraktığınız sırada yaşadığınız ayrılığın kısa olmasına dikkat edin. Ayrılık sürecini uzatarak çocuğunuzu zorlamayın.

Ayrılmak çok zor geliyorsa, başka bir yetişkinden destek alın

Bazı ebeveynler ayrılma sürecine daha duygusal yaklaşırlar ve bu durum çocuğu da etkiler. Eğer siz de bu gruba giriyorsanız özellikle alışma sürecinde çocuğunuzu okula siz değil de güvendiğiniz başka bir yetişkinin bırakmasını sağlayın. Bu kişi büyük ebeveynler ya da dayı, amca gibi daha az duygusal bağı olan kişilerden seçilebilir.

Alışma sürecinde olumsuz ifadelerden veya aşırı tezahürattan kaçının

Çocuklar o an başka bir şeyle meşgul olsalar da ortamdaki yetişkinlerin konuşmalarına çok dikkat ederler. Onun olduğu ortamlarda, ‘hala alışamadığından, sizin yanınızdan ayrılmadığından, gruptan çıkınca ağladığından…’ bahsetmeniz alışma sürecini geciktirecektir. Bununla birlikte çocuğunuzla konuşurken okul ile ilgili aşırı olumlu ifadeler kullanmanız da çocuğun ortada endişelenilecek bir şeyler olduğunu hissetmesine yol açacaktır. Çünkü çocuklar bilirler ki yetişkinler bir şeyi çok süsleyerek anlatıyorlarsa her zamankinden farklı bir şeyler oluyor demektir. Ve her zamankinden farklı olan şeyler çocukların pek hoşuna gitmez. Okula başlama sürecine siz doğal bir olaymış gibi yaklaşırsanız çocuğunuz da öyle yaklaşır.Kaygıların bulaşıcı olduğunu unutmayın

Çocuğunuzun anaokulundaki ilk günü onun için olduğu kadar sizin için de çok zordur. Şimdiye kadar sürekli gözünüzün önünde ve kontrolünüz dâhilinde olan yavrunuz artık sınırlarını genişletecek ve ailesinin yanında olmadığı yeni bir dünyaya adım atacaktır. Bu bağlamda çocuğunuzun alışma sürecini takip ederken, kendi duygularınıza da eğilmenizi, onu okula bırakmanın sizde yarattığı duyguları gözden geçirmenizi öneririm. Her ne kadar dışınızdan soğukkanlı davrandığınızı düşünseniz de eğer içinizde acaba çocuğum orada ne yapacak, isteklerini öğretmenine söyleyebilecek mi, ya çocuğuma birisi vurursa ya çocuğum hakkını savunamazsa gibi endişeleriniz varsa bu çocuğunuza yansıyacak ve onun okulda kendini güvensiz hissetmesine sebep olacaktır. Siz okula ve öğretmenlerine güvenir, çocuğunuzun orada iyi bakılacağına inanırsanız çocuğunuz da kuruma ve öğretmenlerine daha kısa sürede uyum sağlayacaktır.

Unutmayın; Çocuklar tüm duyguları ve düşünme tarzını çevrelerindeki yetişkinlerden öğrenir. Çocuğunuzun grupta yalnız kalma kaygısı, sizin onu yalnız bırakma kaygınızın bir yansıması olabilir.

Uzm. Psk. Selcen Akdan

Benzer Makaleler

Yorum yaz

BebekBaby Nedir? Anneler için; hamilelikten doğum sonrasına ve bebek bakımından yetiştirilmesi kadar tüm aşamalarda faydalı bilgi ve önerilerin paylaşıldığı bir blog.
Sosyal Medya Hesaplarımız facebook twitter

Uyarı! Bu blogtaki içerikler bilgi amaçlıdır, doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler tanı ve tedavi yöntemi olarak düşünülmemeli, sitedeki bilgilere göre ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Ancak bilgilerden faydanılabilir. Mutlu ve sağlıcakla kalın.
Bebekleri seviyoruz